Logotype
Du är här:

Temadag Ungdomskultur

I det ständigt pågående värdegrundsarbetet på TTC hölls temadag för årskurs 1 om ungdomskultur. Den 22:a januari hade eleverna en heldag där de besökte fyra olika stationer, som tog upp aktuella ämnen vad det gäller dagens ungdomskultur. Ämnen som berördes var nätmobbning, underhållningsvåldet som når ungdomarna genom olika typer av medier, brottsoffer och ungdomsbrottslighet samt dess konsekvenser.

Mattias Ågren, lärare på Bäckadalsgymnasiet, föreläste om den nya tidens nätmobbning som blir allt vanligare. Föreläsningen byggde på konkreta exempel som aktivt diskuterades mellan föreläsare och elever. De digitala medierna är en viktig del av elevernas liv. De stöter på såväl positiva som negativa sidor. Mattias Ågrens budskap var att man alltid ska tänka efter en gång till innan men skickar sitt meddelande.

Nils Fagerberg, även han lärare på Bäckadalsgymnasiet, föreläste om det underhållningsvåld som idag når ungdomar genom olika medier. Frågan om hur påverkad en ung person blir av att spela våldsamma dataspel eller av att titta på för mycket våldsamma filmer diskuterades. Både föreläsare och åhörare höll med om att våldet är väldigt lättillgängligt idag i olika former av medier. Idag måste man kritiskt värdera det man ser och inte tro att det är en absolut verklighet.

Carl Carlsson, lärare på Bäckadalsgymnasiet, hade ett pass där brottsoffrets perspektiv togs upp. En film om fyra unga brottsoffer visades. Med denna som utgångspunkt diskuterades konsekvenserna för ett brottsoffer både fysiskt och psykiskt. Det blev många intressanta diskussioner som leddes av Carl och många åhörare fick nog ett helt nytt perspektiv angående konsekvenserna av ett brott.

Ungdomspolisen Karl-Johan Ekström föreläste om ett autentiskt rättsfall, där ungdomar från Jönköping var inblandade. Denna föreläsning upplevde ungdomarna som väldigt intressant och frågorna haglade över föreläsaren. Ungdomarna fick svar på många frågor som har med deras situation att göra. De var mycket nöjda med de svar och den information som de fick.

Dagen blev som helhet mycket lyckad med nöjda åhörare och föreläsare. Det aktiva arbete som pågår på TTC med värdegrundsfrågor kommer att följa eleverna genom hela gymnasietiden som en röd tråd.

Denna sida ändrad: 2010-03-02
Sida ändrad av: Anna-Karin Svensson
Jönköpings kommun, skol- och barnomsorgsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00
Ansvarig
Stephan Rapp